Adwokat pomoże nam w sprawie rozwodowej

Rozwód – co może zrobić dla nas adwokat?

Rozwód jest zawsze bardzo dużym przeżyciem, zarówno dla małżonków jak i dla ich rodziny. Przecież nie wchodzimy z związek małżeński z myślą, że kiedyś będziemy go rozwiązywać. Nawet najbardziej pokojowe rozstanie budzi wiele emocji. Dlatego przy procesie rozwodowym warto wziąć pod uwagę pomoc profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest adwokat.

Jak przeżyć rozwód

Kwestie małżeństwa i rozwodu reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przyczyną ustania małżeństwa jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Oznacza to, że małżonkowie nie żyją już razem, nawet, gdy formalnie nadal ze sobą mieszkają. Nie prowadzą już wspólnego gospodarstwa domowego, nie maja wspólnych finansów ani nie są zaangażowani w żadne fizyczne relacje. O ustaniu małżeństwa decyduje sąd okręgowy. O ile pomiędzy małżonkami nie ma sporu, sprawę można zakończyć na jednym posiedzeniu. Inaczej to wygląda, gdy brak jest porozumienia albo gdy któraś ze stron złożyła wniosek o orzeczenie rozwodu z winny jednej ze stron. Wtedy do akcji wkracza adwokat.

Pamiętajmy również, że z kwestią rozwodu wiążą się jego następstwa. Po ustaniu małżeństwa trzeba podzielić się majątkiem i zdecydować jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi. W takich sprawach pomoc profesjonalisty może okazać się nieodzowna. Przygotuje on porozumienie rodzicielskie, w którym uwzględni m.in. kwestie kontaktów z dziećmi, ich miejsce zamieszkania czy finansowanie ich potrzeb. Jeżeli byli małżonkowie dogadają się co do podziału majątku przed orzeczeniem rozwodu, sąd będzie mógł zawrzeć tę kwestię w wyroku rozwodowym.

W jaki sposób pomoże nam adwokat

Profesjonalny pełnomocnik przedstawi nam informacje, w jaki sposób wygląda procedura rozwodowa. Pomoże nam zebrać dowody, będzie przygotowywał pisma i reprezentował nas w sądzie. Z nim będziemy się czuć pewniej, szczególnie występując przed sądem, co jest zazwyczaj stresujące. Adwokat oceni nasze szanse w sprawie i podpowie, co możemy jeszcze zrobić. Doradzi nam też w kwestiach podziału majątku i opieki nad dziećmi. Jeżeli zdecydujemy się na mediację przed rozwodową, adwokat może w niej również uczestniczyć. Wreszcie, często profesjonalny pełnomocnik staje się dla nas osobą zaufaną. Obowiązuje go poufność, więc mamy pewność, że nie rozgłosi naszych spraw. Więcej informacji znajdziemy tu: https://adwokatkakowski.pl/sprawy-rozwodowe.

Jak znaleźć adwokata w Olsztynie

Adwokaci mający uprawnienia do wykonywania zawodu zgromadzeni są w Okręgowych Izbach Adwokatów. Taka Izba znajduje się również w Olsztynie. Izby publikują na swoich stronach listy adwokatów, z podanymi nazwiskami i numerami wpisów. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dana osoba jest rzeczywiście profesjonalistą, zwróćmy się z pytaniem do Izby.

W dobie Internetu to on stał się głównym miejscem poszukiwań prawników. Kancelarie adwokackie prowadzą swoje strony internetowe, więc nie trudno znaleźć taką, która działa w Olsztynie. Warto czytać opinie o poszczególnych adwokatach i sprawdzać ich profile zawodowe, żeby zobaczyć jakimi sprawami się zajmują. Wśród prawników są specjaliści z różnych dziedzin, lepiej więc poświecić trochę czasu i znaleźć takiego, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Można też oczywiście popytać znajomych. Wiele małżeństw się rozpada i wiele par korzysta z pomocy adwokatów. Na pewno chętnie podzielą się swoją opinią.

Rozwód jest nieprzyjemnym przeżyciem, ale często koniecznym do przejścia. Żeby przetrwać ten proces mniej boleśnie, warto zainwestować w pomoc profesjonalnego adwokata. Nie bójmy się prosić o pomoc. Na pewno w Olsztynie znajdziemy dyskretnego i profesjonalnego prawnika, który pomoże nam przetrwać rozwód.